PROJELER  


Hava Üssü Muharebe Destek Hastanesi, Bagram, Afganistan


GERİ

 

 

Yeri: Afganistan / Bagram
Başl. Tarihi : 04.11.2004
Bitiş Tarihi: 09.09.2006
İşveren: ABD Kara Kuvvetleri İstihkam Dairesi, Afganistan Mühendislik Birimi

Proje Tanımı

Tasarımı ve yapımı Zafer İnşaat tarafından gerçekleştirilen Bagram Hava Üssü Muharebe Destek Hastanesi modüler ve betonarme birimlerin ortak kullanımıyla yapılmıştır. Hastane, Bagram Hava Üssü ve çevresindeki askeri operasyonlara tıbbi desteklemektedir.

Bagram Hastanesi teisisinde 44 yatak, çoklu ofisler, muayene odaları, depo ve bakım tesisleri, helalar, bir şapel, toplantı odaları, medikal ekipman bakım odası, kütüphane, bir radyoloji bölümü,  eczane, laboratuvar, ayakta tedavi ve fiziksel terapi klinikleri, salonlar, yemek servis bölümü ile park ve depo alanları bulunmaktadır. Tesis, yerel elektrik şebekesine bağlıdır, bunun yanısıra acil durum yedek jenaratörü ve kesintisiz güç kaynağına da sahiptir. Tesisde aynı zamanda medikal gaz dağıtım ağı ve diğer özel medikal sistem gereklilikleri bulunmaktadır.
  
Tesisin medikal modüler kısmında yoğun bakım ünitesi, operasyon araştırma, yatan hasta iyileşme bölümü, medikal yardım merkezi, travma, diş bakım kliniği, acil bakım bölümleri bulunmaktadır. Medikal ekipman sağlanması işinin bir kısmı da proje kapsamında gerçekleştirilmiştir. Tüm ekipman ve döşeme, armatür ve malzeme işleri işverenin onayladığı şartnamelere göre tamamlanmıştır.

Tesis, yüksek anti terör ve saldırı risklerine göre Zafer İnşaat tarafından tasarlanmıştır. Hastane, aynı zamanda ABD Ordu medikal tesisleri standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.  Bu projede Zafer, güvenlik ve kalite standartlarından ödün vermeden, Afgan yerel işgücü kullanımını en üst seviyede tutmuştur.