PROJELER  


Mühimmat Ayrıştırma ve İmha Tesisleri, Kırıkkale, Türkiye


GERİ

 

 

Yeri: Türkiye / Kırıkkale
Başl. Tarihi : 01.05.2006
Bitiş Tarihi: 30.04.2007
İşveren: ROKETSAN A.Ş.

Proje Tanımı

Bu proje NAMSA (NATO Bakım ve İkmal Ajansı - NATO’nun alt kuruluşu) adına, T.C. Milli Savunma Bakanlığı için gerçekleştirilmiştir. Projenin amacı, kara mayınlarının (Anti-personel, anti-tank) ve diğer askeri mühimmatın ayrıştırılması ve imha edilmesidir. Bu yönüyle de NATO ülkeleri içerisinde kurulu bulunan en büyük tesistir.

Proje geniş ve engebeli bir alan üzerinde kurulmuş olup; mühimmat imha tesisleri ve asfalt yol inşaatını kapsamaktadır. Projede yüksek derecede güçlendirilmiş 22 adet bina (50-60 cm. kalınlıkta betonarme duvarlar ve döşemeler) bulunmaktadır.

Binalar patlama etkilerine dayanımlı olarak tasarlanmıştır. Güvenlik gerekliliklerini sağlamaları bakımından, binalar arası emniyet mesafeleri korunmuştur. Bazı binaları çevreleyen güvenlik duvarları inşa edilmiştir. Bu duvarların üç tarafına toprak dolgu yapılmıştır.

Çoğunlukla betonarme ve ön üretimli olan sosyal ve idari binalar da bu projenin kapsamındadır. Binaların kapıları da patlamaya karşı dayanımlıdır. Yollar, ısı merkezi, su deposu, atıksu arıtma tesisi ile gerekli diğer altyapı hizmetleri ve saha işlerinin yapımları da proje kapsamında tamamlanmıştır. Elektrik ve mekanik tesisatlar galerilerle yol altı geçişlerinden binalara ulaşmaktadır.